Każdy kto posiada prawo jazdy, a zwłaszcza każdy, kto był już posiadaczem samochodu wie jak bardzo ten wynalazek ułatwia nam życie.
Odebrać dzieci ze szkoły kwadrans po zakończeniu pracy? Autobusem – niemożliwe.
Rodzinna wycieczka nad morze? Pociągiem z tymi tobołami ? Nie ma szans!
Nie wspomnę już o świątecznej objazdówce po rodzinie, większych zakupach w centrum handlowym, czy weekendowym wypadzie w góry. Utarło się nam już nawet powiedzenie,
że „bez auta jak bez ręki”. Tylko jak wybrać dobrze? Jak kupić uczciwy samochód nie wydając na to fortuny? Jak kupić dobre auto, które posłuży przez lata?
Śpieszę z odpowiedzią!
Na początku warto zastanowić się nad tym w jaki sposób będziemy użytkować samochód. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: gdzie i na jak długich odcinkach jeżdżę samochodem? Ile ze sobą zabieram? Co jest dla mnie ważne w użytkowaniu samochodu?
Diesel czy benzyna?
Jeśli samochód jest Ci potrzebny w głównej mierze do poruszania się po mieście warto zastanowić się nad zakupem auta z silnikiem benzynowym – lub w wersji bardziej ekonomicznej – na gaz.
Osoby, które poruszają się głównie po mieście, sporadycznie wyjeżdżając w dalsze trasy i nie pokonują zbyt wielu kilometrów w ciągu roku, powinny zdecydować się na benzynę.
Przemawia za nią lepsza kultura pracy i tańsze naprawy. Z kolei jazda na LPG jest tańsza i bardziej ekonomiczna, a także bardziej ekologiczna.
Z drugiej strony trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami eksploatacji instalacji gazowej i samego jej zamontowania.
Jeśli chcemy eksploatować auto na dłuższych trasach i pokonywać dalekie odległości warto rozważyć zakup auta z silnikiem diesla. Jazda autem na olej napędowy z reguły niesie za sobą niższe zużycie paliwa oraz niższa emisja CO2. Diesle cechuje też lepsza elastyczność – nie trzeba tak często zmieniać biegów, a zakres obrotów na każdym z nich jest większy. Samochody z silnikami diesla lepiej sobie radzą pracą pod dużym obciążeniem, jak np. ciągnięcie przyczepy czy nawet jazda z kompletem pasażerów i bagażami.
Nowoczesne silniki Diesla są bardziej skomplikowane od benzynowych, dlatego też koszty związane
z ich naprawami są zwykle wyższe. Zadbany silnik Diesla nie powinien sprawiać większych problemów. Jeśli jednak będziemy zaniedbywali regularne serwisy, możemy nadziać się na kosztowne naprawy. Duże ryzyko stwarzają wtryskiwacze, turbosprężarki, koła dwumasowe czy pompy wysokiego ciśnienia. W dieslach dodatkowe koszty mogą też generować systemy oczyszczania spalin – DPF, EGR czy AdBlue. Awaria któregoś z mechanizmów skieruje nas do mechanika.
Niezależnie od wyboru paliwa i silnika warto zadbać o zakup auta z gwarancją, które w przypadku awarii silnika nie nadszarpnie naszego domowego budżetu.
Sedan, Kombi czy może SUV?
Drugą sprawą jest wybór nadwozia dopasowanego do naszych potrzeb. I tutaj zasada jest podobna. Jeśli jeździmy głównie sami, tylko po mieście bez specjalnego bagażu to warto pomyśleć o małym, miejskim hatchbacku, dla którego niestraszne będą zatłoczone uliczki w centrum z małą powierzchnią do zaparkowania.
Jeśli podróżujemy na dłuższych trasach warto rozejrzeć się za czymś większym jak np. sedan, lub gdy wozimy inne osoby i większe bagaże za kombi. Kombi sprawdzi się również przy przewozie pupili – bez problemu zamontujemy w bagażniku klatkę kennelową czy włożymy transporter. Na dłuższych trasach większe samochody dają kierowcy dodatkowy komfort podróżowania oraz są zdecydowanie bezpieczniejsze w przypadku kolizji lub wypadku.
SUV-y i auta terenowe świetnie sprawdzą się… w terenie. Jeśli podróżujemy często w góry, zwłaszcza zimą wysokie auta z napędem 4×4 sprawdzą się doskonale.
Poza tym taki wybór to – nie oszukujmy się – również kwestia indywidualnych upodobań. W aucie mamy się czuć pewnie i dobrze. Poza kwestiami wizualnymi warto przed zakupem przysiąść się do wybranego modelu i sprawdzić jak czujemy się za kierownicą, czy mamy dobrą widoczność, czy auto pozwala na regulację wysokości siedzenia jeśli należymy do grona niższych osób.
Gdzie kupić?
Nowy model można kupić u dealera wybranej przez siebie marki. Podczas zamówienia nowego auta można skonfigurować opcje wyposażenia pod siebie, wybrać jednostkę napędową, kolor i nadwozie. Na nowe auto przysługuje gwarancja producenta, jednak warto pamiętać, że warunkuje ją często regularny serwis w Autoryzowanym Serwisie Obsługi.
Minusem zakupu nowego auta jest fakt, że na zamówiony egzemplarz trzeba dosyć długo czekać a auto już po wyjeździe z salonu traci kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych na swojej wartości.
Zdecydowanie tańszym i wydawałoby się rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup używanego auta z drugiej ręki. Główną zaletą jest większa przystępność cenowa oraz mnogość wersji dostępnych od ręki. Największym minusem tego rozwiązania jest możliwość trafienia na nieuczciwego sprzedawcę, który ukryje przed nami ewentualne wady samochodu. Ciężko również dochodzić swoich praw od prywatnego sprzedawcy samochodu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup samochodu w Salonie Aut używanych, ale tylko takim, który ma dobrą renomę i istnieje długo na rynku. Niestety komisy często tak szybko jak powstają tak szybko znikają. Warto szukać salonu, który istnieje na rynku co najmniej kilkanaście lat. Uczciwy komis samochodowy pozwoli na sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej czy w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Na sprzedawany samochód udzieli gwarancji lub chociaż trzymiesięcznej rękojmi na wady ukryte pojazdu.
Sprawdzone auta z gwarancją możecie znaleźć na przykład tutaj. Dodatkowym atutem takich miejsc jest możliwość pozostawienia swojego auta w rozliczeniu czy kredytowanie samochodu na atrakcyjnych warunkach, lepszych niż kredyt gotówkowy, który możemy załatwić sobie na własną rękę.
Pamiętajmy, że dobre auto to takie, które spełni nasze oczekiwania zarówno w kwestiach wizualnych jak i komfortu podróży.